top of page

MMPI Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri ve Objektif Testler Uygulayıcı Eğitimi...

 

MMPI testi bireyin kişisel ve toplumsal uyumunu objektif olarak değerlendirmeyi amaçlayan psikolojik bir testtir. Dünya genelinde, ruh sağlığı alanında en çok kullanılan bilimsel kişilik testidir. Peki kimler kullanıyor bu testi? MMPI testi daha çok psikologlar, pedagoglar, sosyal hizmet uzmanları, tıp doktorları ve psikiyatrlar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Profesyonel olarak koçluk yapan, uygulayıcı eğitimini almış kişiler de bu testi zaman zaman uygulayabilmektedirler. Uygulanan bireyin kişisel özelliklerini, objektif ve bilimsel kriterler kullanarak ortaya çıkartabilen bir özelliğe sahiptir ve tektir. İnternet ortamında bulunan ve hiçbir bilimsel geçerliliği olmayan testlerle kesinlikle kıyaslanamaz.

 

Kişinin kendini keşfetmesi açısından, karı-koca ilişkilerinde, kendisinde psikiyatrik bir sorun olup olmadığını görmek isteyen, erkenden önlem almak isteyen 16 yaşın üzerinde ve minimum orta öğrenimini tamamlamış herkes, sorunlarla erkenden yüzleşmenin önemi açısından bu testi yaptırmalıdır.

 

Peki MMPI testi günümüzde nerelerde kullanılıyor?

 

Psikolojik ya da psikiyatrik tanısal değerlendirme ihtiyacı doğduğunda, fiziksel rahatsızlıklara eşlik eden psikolojik sorunları tanımlamada, adli makamlarca suçlu kişilerde, depresyon, şizofreni ve anksiyetenin değerlendirilmesinde, güvenlik açısından yüksek risk taşıyan işlerde personel seçiminde, pilot seçiminde, polis alımında, güvenlik görevlilerinde, silah ruhsatı alacak kişilerde ve hatta bazı şirketlerde insan kaynakları birimleri tarafından kritik personel alımlarında da MMPI testi uygulanmakta.

 

Testte; genel sağlık, baş ve sinir semptomları, fizyolojik bozukluklar, mesleki ya da pedagojik sorunlar, aile ve evlilik problemleri, cinsel, dinsel, politik ve toplumsal sorunlar gibi 26 konu kategorisine yanıtlar aranmaktadır.

MMPI ve Objektif Testler Uygulayıcı Eğitimi / ÖZEL DERS

200,00 ₺Fiyat
Vergi dahil
 • MMPI Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri ve Objektif Testler Uygulayıcı Eğitimi...

  GLOBAL SERTİFİKALI

  AGTE Testi: 0-6 yaş çocuklara uygulanabilir. Çocuğun gelişimini ölçümler. Çocuğun dil-bilişsel, kaba motor, ince motor ve sosyal beceri gelişimlerini ölçümler.
  FROSTIG Testi: Görsel algı testidir. Çocuğun el-göz koordinasyonu, şekil-zemin ayrımı, mekan ile konumun algılanması, mekan ilişkilerinin algılanması ve şekil sabitliğinin algılanmasını ölçümleyen bir görsel algılama testidir.
  BENDER GESTALT Testi: 5-11 yaş gruplarına uygulanan bir görsel motor işlev testidir.
  CATTEL 2A Testi: 6-14 yaş arası çocuklarda performans ve zekayı ölçümleyen bir testtir.
  METROPOLITAN Testi: Çocuğun görsel-işitsel dikkatini, kelime bilgilerini, ince motor-kaba motor kas becerisi, neden-sonuç ilişkisi kurabilme becerisi gelişimlerini ölçümleyen bir testtir.
  LOUISA DUSS Testi: 10 adet yarım bırakılmış hikaye ve bu hikayelerin çocuk tarafından tamamlanmasını istediğimiz projektif bir testtir.
  D2 Dikkat Testi: 9-60 yaş arası çocuk ve yetişkinlere uygulanan, öğrenme, seçici dikkat, dikkat performansı ve psikomotor hızı ölçümleyen bir testtir.
  FRANKFURTER Testi: Çocuğun seçici dikkat ve dikkat hızını ölçümleyen, 60-72 ay yaş grubuna uygulanan bir dikkat testidir.
  GESELL Testi Gelişim Figürleri: 3-7 yaş arasındaki çocukların ince motor becerilerini, görsel algı ve motor becerilerini ölçümleyen, zeka gelişimlerinin yaşıtlarına oranla ne durumda olduğunu ölçümlememize yarayan bir testtir.
  PORTEUS LABİRENTLERİ Testi: 7-14 yaş arasındaki kişilere uygulanan, toplamda 12 labirentten oluşan bir tür zeka testidir.
  BURDON Dikkat Testi: 10-20 yaş arasındaki kişilere uygulanan bir dikkat-konsantrasyon testidir.

   

  • MMPI açıklama ve uygulama prosedürleri
  • MMPI testi geliştirilme süreci ve örneklemler
  • MMPI testi kimlere uygulanır
  • MMPI alt testlerinin yorumlanması
  • MMPI klinik alt testler
  • MMPI geçerlilik alt testleri
  • MMPI kodlamaları ve anlamları
  • MMPI test ortamı ve MMPI yönergeleri
  • MMPI profil çizimi
  • MMPI soru kitapçığı
  • MMPI testinin kullanım formları
  • Objektif testler örnek raporlamalar, uygulama teknikleri, puanlama anahtarları, raporlama formları ve tüm materyaller
  • Uluslararası geçerli başarı sertifikası

   

  Bu Eğitimi Kimler Almalı?

  İnsan Kaynakları Profesyonelleri

  PDR Öğrencileri

  Profesyonel Koçluk yapanlar

  Yaşam Koçları

  Öğrenci (Kariyer Koçları)

  Pedagoglar

  Psikoloji öğrencileri

  Psikolojiye merak duyanlar

  Terapistler

  Rehberlik öğretmenleri

Ürün Sayfası: Stores_Product_Widget
bottom of page